Vojtěška na zeleno - Alfalfa Forage
(Medicago sativa)
Zařazení
- Bílkovinné krmivo
- Patří mezi bobovité
Popis a charakteristika
- Vytrvalá bylina. Stonky jsou vzpřímené, až 1m vysoké, kořen sahá do hloubky až 4m. Je jednou z nejvýnosnějších krmných luskovin.
- Pěstuje se na celém světě až do nadmořské výšky 2400 m.
- Díky své vysoké výživové kvalitě, úrodnosti a přizpůsobivosti je vojtěška jednou z nejvýznamnějších světových luštěnin používaných do krmných směsí.
- Existuje řada kultivarů vojtěšky, vybraných pro specifické schopnosti, jako je odolnost vůči zimě, odolnost vůči suchu, tolerance vůči intenzivní pastvě nebo odolnost vůči škůdcům a chorobám
- Vojtěška je N fixační rostlinou a nevyžaduje dusíkatá hnojiva.
- Vojtěškou na zeleno rozumíme vojtěšku, která je pěstována za účelem pastvy, nebo je sečena a podávána do žlabu a to buď čistá, nebo spolu s jinými luštěninami nebo travinami.
- Pokud je určena k pasení, měla by být vysazena v hustých porostech.
- Špatně snáší nepřetržitou pastvu, pro udržení produkce a růstu je tedy nezbytná pastva přerušovaná. Délka přestávek se nejčasteji uvádí 5 až 6 týdnů.
- Může být sečena několikrát ročně (v teplých oblastech až 12x). Nejlepší čas na seč je 25-50% kvetení, protože nutriční hodnota poté klesá.
Možná rizika, antinutriční látky
- Problémem při krmení čerstvé vojtěšky ve vegetativním stadiu může být nadýmání. Proto je hlavně během pastvy nezbytný přístup také k látkám zabraňujícím nadýmání.
- U skotu a ovcí byly hlášeny případy fotosenzibilizace. U beranů může způsobit balanitidu a enterotoxemii.
- Obsahuje fytoestrogeny o kterých se uvádí, že snižují počet zabřeznutí u skotu a ovcí krmených vojtěškou před připuštěním/inseminací.
- Obsah saponinu v pícninách vojtěšky může mít nepříznivé hemolytické účinky na hospodářská zvířata a snížit růst a produkci vajec u drůbeže. Zároveň však rostlině dodává odolnost vůči škůdcům.
Využití ve výživě jednotlivých druhů a kategorii zvířat
- Je hlavním zdrojem bílkovin pro hospodářská zvířata, tvoří základní složku potravy mléčného skotu, hovězího dobytka, koní, ovcí, koz a dalších tříd domácích zvířat.
- Poskytuje také vyšší množství minerálů - Ca, Mg, K, S, Fe, Co, Mn, Zn a vitaminů (betakaroten) než jiná krmiva.
- Nutriční kvalita vojtěšky může kolísat. Nejdůležitějšími příčinami změny jsou stupeň růstu, počet sečí, poměr listů a stonků, vlhkost při sklizni a způsob zpracování. Obsah bílkovin se snižuje se zralostí, zatímco obsah vlákniny se zvyšuje. Stejně tak obsah minerálů je ovlivněn stupněm zralosti a poměrem listů a stonků, protože listy vojtěšky obsahují více P, Ca, Mg, Cu, Zn, Fe a Mn, zatímco stonky obsahují více K.
Přežvýkavci
- Díky vysokému obsahu sušiny, bílkovin a vápníku je vojtěška vhodnou potravou pro všechny třídy přežvýkavců.
- 73-81 % stravitelných bílkovin v 1. seči.
- Vojtěšková vláknina je v bachoru snadno degradovatelná.
- Obsah betakarotenu je mnohem vyšší než u jiných pícnin a má příznivé účinky na reprodukční schopnost dojnic, zvyšuje hmotnost telat při narození a zkracuje servis periodu.
- Stravitelnost organických látek se pohybuje od 55 % do 77
- Zelenou vojtěšku lze spásat nebo sklidit a podávat do žlabu.
- V systémech pastvy by měla být intenzita chovu dostatečně vysoká, aby došlo ke spasení do 7 až 10 dnů. Doba odpočinku mezi pastvou by měla být dostatečně dlouhá (přibližně 4-5 týdnů), aby se vojtěška dostala do fáze pupenů až raných květů před další pastvou.
- Zelená vojtěška poskytuje také dostatek stravitelných živin pro březí bahnice.
- Méně často se vojtěška používá u masného skotu, kvůli nižší energetické dostupnosti
Prasata
- Pastviny porostlé vojtěškou jsou účinným způsobem, jak zajistit levné letní krmivo pro březí prasnice, které mohou lépe využívat objemná krmiva než prasata při chovu.
Včely
- Vojtěška produkuje velké množství nektaru, který je velmi atraktivní pro mnoho druhů včel a z něhož produkují vysoce kvalitní med.